Shakes

Damn that's savage bro! Love it.

I don't mix milk in with it cuz I drink a liter of fairlife per day. 1,000 calories and 100 grams protein in just that liter. My "shake" gives me another 100 grams, and the rest of my food for the day brings me to 300grams protein.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pretty much the same for me. And sometimes I grab the bottle of chocolate fair life milk and a protein bar and drink about half of it.
Mainly when I'm lazy lol

Here's my shake. I love it.
1/2 cup raw egg whites
1 1/2 cups fairlife milk
1 whole banana
1 scoop vanilla serious mass protein
And 2 table spoons Hershey's strawberry syrup.
Tastes bomb.
1000-1200 calories and less than 1% fat depending on the type of fairlife you use.

Also i have substituted the vanilla for chocolate flavor powder and the strawberry for 2 spoons of peanut butter.

I don't mix milk in with it cuz I drink a liter of fairlife per day. 1,000 calories and 100 grams protein in just that liter. My "shake" gives me another 100 grams, and the rest of my food for the day brings me to 300grams protein.


Sent from my iPhone using Tapatalk

What store do you get fairlife from?
 
What store do you get fairlife from?

I normally get mine at Walmart. 3.00$ per liter.

The way I look at it when people say that is expensive for milk... I say you drink a cup of Starbucks a day that costs you 6$ for 20oz or that red bull you drink that costs you 4$ for 16 oz... I'm getting an entire liter for 3$ and it feeds my body... nuff said....[emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I normally get mine at Walmart. 3.00$ per liter.

The way I look at it when people say that is expensive for milk... I say you drink a cup of Starbucks a day that costs you 6$ for 20oz or that red bull you drink that costs you 4$ for 16 oz... I'm getting an entire liter for 3$ and it feeds my body... nuff said....[emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Thanks.
 
What store do you get fairlife from?

I normally get mine at Walmart. 3.00$ per liter.

The way I look at it when people say that is expensive for milk... I say you drink a cup of Starbucks a day that costs you 6$ for 20oz or that red bull you drink that costs you 4$ for 16 oz... I'm getting an entire liter for 3$ and it feeds my body... nuff said....[emoji16]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Targets got em on sale bro! Not sure if it's still going but they were like 2.29 or something I hella stocked up.
The regular grocery stores they are like 4.50 fuck that.
When you drink 4-5 a week that shit adds up.
 
Not sure where u live but I get mine from publix. Google coupons there's always a coupon for them. Right now there 2 for $5 with a dollar off coupon so 2 for $4.

I also argue the price point. I mean a gallon is 4 dollars now and full of sugar with double the calories and half the protein.
Thanks. I'll check Publix and Walmart today.
 
Targets got em on sale bro! Not sure if it's still going but they were like 2.29 or something I hella stocked up.
The regular grocery stores they are like 4.50 fuck that.
When you drink 4-5 a week that shit adds up.
I'll check here as well. Thanks.
 
For some reason I couldn't get the yogurt to taste good in mine. Tried vanilla, plain, Greek. Maybe it's just me.

I use vanilla greek yogurt. Usually has 19-21 grams of protein per cup and usually has probiotics in it also. I always use vanilla because plain makes it taste weird, vanilla I actually believe enhances the flavor
 
I use vanilla greek yogurt. Usually has 19-21 grams of protein per cup and usually has probiotics in it also. I always use vanilla because plain makes it taste weird, vanilla I actually believe enhances the flavor
I noticed that with the plain flavored yogurt. I have used strawberry, vanilla and plain. Plain does make it taste weird.
 

Sponsors

Latest posts

Back
Top