MRPs

ryanmo123

New Member
Yo guys,

I've been taking these MRPs along with regular protein shakes during the day. So far I've put on almost 12 lbs. in three weeks. My question is . . .should you have an MRP both in the morning and at night? I feel like the night one is the most important so your body has protein to synthesize while you sleep, which is when you do the most growth. Having two a day is getting pretty expensive so I've cut out the morning shake. Is this a bad idea? Is it just as important to take both?

Thanks,






Moose
 
I'd only use MRPs when you can't eat real food.

I took Myoplex for a long time then just saved my money and ate real food. MRPs are for convience only. I think real food is cheaper and better for you.
 
Patuba said:
I'd only use MRPs when you can't eat real food.

I took Myoplex for a long time then just saved my money and ate real food. MRPs are for convience only. I think real food is cheaper and better for you.


Real food is w/o a doubt better, but MRP's have there place...The problem is the cost, they are expensive...YOu are better off just buying protien and blending in oatmeal to make your own...
 
I usally have a protien shake, some yogurt and a piece of fruit or add Nat peanut butter to the protein shake.
 
Patuba said:
I'd only use MRPs when you can't eat real food.

I took Myoplex for a long time then just saved my money and ate real food. MRPs are for convience only. I think real food is cheaper and better for you.


Doesn't the fact that the MRPs have about 40g of a variety of proteins, plus low sugar, fat, and carbs, and a ton of vitamins and amino acids make it better than real food. Plus they only cost about $2 a packet when you divide it up . . .seems pretty reasonable for a full meal to me, and a lot more beneficial.
 
ryanmo123 said:
Doesn't the fact that the MRPs have about 40g of a variety of proteins, plus low sugar, fat, and carbs, and a ton of vitamins and amino acids make it better than real food. Plus they only cost about $2 a packet when you divide it up . . .seems pretty reasonable for a full meal to me, and a lot more beneficial.


I have metrx 5 times a day and eat very little whole foods. I have 10 oz of chicken ,2 heaping tablespoons of natural P-butter and a banana and that's about it. Been doing this for a long time and would never go back to stuffing the equal amt food into my belly to get the nutients I do now.

Tom
 
roadkill said:
I have metrx 5 times a day and eat very little whole foods. I have 10 oz of chicken ,2 heaping tablespoons of natural P-butter and a banana and that's about it. Been doing this for a long time and would never go back to stuffing the equal amt food into my belly to get the nutients I do now.

Tom

I agree . . .it seems to get the equivalent amount of nutrients from regular foods you would need to spend more cash, and you also get along with those foods undesired sugars, carbs, and fats that you can much better control with supplementation of MRPs. I guess the real question is: Is all of this focus on nutrition and supplementation really a huge factor in gaining lean muscle mass or is eating regular food just as effective?

Personally, proper nutrition by supplementing and such makes me feel more energized and makes me feel like I am accomplishing more, but maybe it's just psychological? Maybe spending cash on all kinds of "proper nutrition" is a waste and all that is really important is how and when you workout and rest. Opinions?




Moose
 
There are no 'quick fixes' when it comes to supplements either. As MRP's are not to replace every meal as a 'quick fix'. And, same way not everyone will lose the same amount of weight on the same diet. You need to experiment and find out what works for you. Some ppl need more of one thing than another. But, I have to agree that alot of high protein, 'real' food is better, along with high protein shakes, to build and maintain mass/muscle.
 
ryanmo123 said:
Doesn't the fact that the MRPs have about 40g of a variety of proteins, plus low sugar, fat, and carbs, and a ton of vitamins and amino acids make it better than real food. Plus they only cost about $2 a packet when you divide it up . . .seems pretty reasonable for a full meal to me, and a lot more beneficial.
300 - 350 calories = a full meal?
 

Sponsors

Latest posts

Back
Top